نیت ها را خدائى كنید

نیت ها را خدائى كنید؛ اصل قضیه این است. اگر نیت ما در این گفتن، در این مدح و ثناگسترى، نیت خدائى بود، به قصد روشن كردن دل ها، جلا دادن ذهن ها، انسان این را بیان كرد و گفت، آن وقت این می شود یكى از جنود الله؛ «و لله جنود السّماوات و الارض». یكى از جنود الهى همین كسى است كه با زبان خود، با بیان خود، با طبع خود، با ذوق خود، این حقایق را گسترش می دهد؛ می شود سرباز خدا. اگر نیت دیگرى بود، نه.

چیزی بگویید که دلها را نرم می كند

خب، اگر بنا شد نیتِ خدائى باشد، پس باید شما نگاه كنید ببینید كدام بیان، ذكر كدام منقبت، بیان كدام فضیلت، مخاطب شما را هدایت می كند؛ ببینید چه بخوانید، چه بگوئید، مستمع شما می شود متنوّر به نور فاطمه‌ى زهرا (سلام الله علیها). یك چیزهائى هست كه گفتن آنها هیچ گشایشى و هیچ فتوحى در ذهن شنونده‌ى شما به وجود نمى‌آورد، هیچ بهجتى در جان مستمع شما به وجود نمى‌آورد؛ اینها را نگوئید. آن چیزهائى را بگوئید كه دلها را نرم میكند، خاشع میكند، به پیروى از فاطمه‌ى زهرا (سلام الله علیها) راغب میكند. آن چیزهائى را بگوئید كه میتواند مستمع شما را به پیمودن راهى كه آن بزرگوار رفت، تشجیع كند، تشویق كند. این ها فكر لازم دارد، آموزش لازم دارد؛ كار، آسان نیست.

كار مداح، استفاده‌ى از هنر براى بیان حقیقت است

كار مداح، استفاده‌ى از هنر براى بیان حقیقت است. خود این ایستادن، با صداى خوش و با آهنگ زیبا شعرى را خواندن - هم شعر هنر است، هم آهنگ هنر است، هم صدا هنر است - با چندین هنر، انسان یك حقیقتى را بیان كند، میتواند تأثیر مضاعفى در ذهن مستمع و حاضر در مجلس و مخاطب شما بگذارد؛ این خیلى نعمت بزرگى است، خیلى فرصت بزرگى است. اگر وقت این جلسه به چیز دیگرى گذشت، اگر این چند هنر - هنر شعر، هنر صدا، هنر آهنگ - در چیزى مصرف شد كه هیچ فایده‌اى براى مستمع شما نداشت، این می شود خسران. لذا كار مداحى، كار سختى است. این جور نیست كه بگوئیم حالا كه صدامان خوب است، چند تا شعر هم حفظ كنیم، یك شعرى از یك گوینده‌اى بگیریم، با صداى خوش بخوانیم؛ قضیه این نیست. باید نگاه كنید، ببینید، بسنجید. این یك مطلب كه مربوط به مداحان عزیز ماست.

شعر خوب، شعر پرمغز و البته شعر زیبا

ان‌شاءالله دنبال كنید: شعر خوب، شعر پرمغز و البته شعر زیبا. خود هنر شعر اثر هم می گذارد. وقتى شعر خوب بود، وقتى استخوان ‌بندى شعر، الفاظ شعر، خوب بود -شعرِ خوب، با مضمون خوب- تأثیرش بیشتر هم هست؛ به علاوه كه سطح ذهن مردم و فكر مردم را هم بالا مى‌آورد.

ببینید جامعه به چه چیزى احتیاج دارد

به جامعه نگاه كنید، ببینید جامعه به چه چیزى احتیاج دارد؟ امروز مردم ما به حمدالله سطح فكرشان بالاست، ملت ما بلوغ فكرى دارد؛ شما جامعه‌ى مداح هم همین جور. امروز مردم به دین، به اخلاق، به ایمان راسخ، به بصیرت، به شناخت دنیا، به شناخت آخرت احتیاج دارند؛ همه‌مان احتیاج داریم. این كه میگوئید فاطمه‌ى زهرا(سلام الله علیها) در محشر وارد می شود، فضاى محشر تحت تأثیر عظمت دختر پیغمبر قرار می گیرد، باید محشر را بشناسیم، قیامت را بشناسیم، هیبت جلال الهى را در محشر بدانیم؛ اینها معرفت می خواهد، اینها آگاهى می خواهد؛ قرآن هم پر است از بیاناتى كه این معانى را به ما نشان می دهد، روایات هم همین جور. اینها را با زبان شعر، با همان هنرى كه در شما هست، بیان كنید.

مداحى شما كلمه كلمه‌اش می تواند مغذى باشد

امروز ملت ما یك ملت تازه متولد شده‌ى در دنیاى گرفتار است، با یك خلقت دیگر، با یك هیئت دیگر، با یك شاكله‌ى دیگر، با ابعاد وجودىِ نو. در دنیائى كه همه‌ى عوامل براى دور كردن دل ها و مردم از معنویت بسیج شده بودند و تلاش می كردند و همچنان می كنند، یك ملتى متولد شده است با زیر بناى ایمان؛ این چیز كمى است؟ این مثل الماس می درخشد. هیچ لازم نیست ما پیرایه ببندیم؛ مثل خورشید نورافشانى می كند. ما یك چنین ملتى داریم. هم معنویت، هم آگاهى‌هاى دنیوى، هم زیور دانش، هم تلاش هاى سیاسى، هم كار درست تبلیغى، هم سازندگى خود، هم سازندگى جامعه، هم رسیدن به بناى اقتصادى، هم رسیدن به بناى اخلاقى؛ این ها همه جزو كارهاى ماست. شما نگاه كنید ببینید در این بخش هاى گوناگون و متنوع، چه كار می توانید بكنید؛ چقدر می توانید آگاهى بدهید. شاعر ما متوجه به این نقاط باشد، گوینده‌ى ما متوجه به این نقاط باشد، مداح ما همین جور؛ ببینید چه اتفاقى مى‌افتد. مداحى شما جمله جمله‌اش، كلمه كلمه‌اش میتواند مغذى باشد؛ می تواند مستمع را رشد بدهد.
✔️ موضوع : چشمه معرفت-مباحث معرفتی،


تاریخ درج شعر : یکشنبه 1391/02/24 | 01:37 ق.ظ | خادم : شاهد | نظرات
.: پایگاه تخصصی مدح و مرثیه حسینیه:.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic